Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Tırnak Bakımı ve Tırnak Sağlığı Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

Kategori : Sağlık / Eklenme Tarihi : 04-02-2019

Tırnaklarımızın bakımı ve sağlığı günlük yaşantımızda sıkça ilgilenmemiz gereken bir konu olup. Pek çok kişi içinde güzellik ve estetiğin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Tırnaklarımız da aynen saçlarımız gibi keratin maddesinden oluşmaktadır. Tırnaklarımızın kendini yenilemesi kişiden kişiye değişmekle birlikte, ellerimizde 4 ila 6 ay, ayak tırnaklarımızda ise 12 ila 18 ay sürmektedir.

Tırnak Bakımı

Mevsim Yaz İse Bu Süre Daha da Kısalır

Tırnaklarımızın uzama hızı kişiden kişiye değişebileceği gibi bu durum yaş ve çevresel etkenlere bağlı olarak da farklılık gösterir. Yaz ayında daha hızlı uzayan tırnaklarımız, yaşımızın ilerlemesi ile uzama hızları yavaşlar.

Çeşitli kültürlerde tırnaklar farklı hallere bürünmektedir. Batılı toplumlar abartıyı çok sevdikleri için uzun tırnakları moda yaparken günümüzde kısa tırnaklar daha çok benimsenmektedir.

Cildimizin nasıl ki bakıma ihtiyacı varsa aynı durum tırnaklarımız içinde söz konusudur. Bu konuda en büyük etken düzgün beslenme ve uyku düzenidir.

Tırnaklarımızın yapısı proteinden oluştuğu için protein ve vitamin eksikliği anında tırnaklarımızda görülmektedir ve tırnaklarımızda kırılmalara sebep olmaktadır.

Mantar Var mı?

Tırnak bozulmalarında en bilinen durum mantar hastalığıdır. Görüntüsü kötüdür ve tedavi edilmezse tırnağın yapısını tamamen bozar ve ayrıca diğer tırnaklarınıza da sıçrayabilir. Bir diğer sorun da tırnak batmasıdır. Tırnaklarınızı mümkün olduğunca düz kesin. Yuvarlak kesimlerde uç kısımları içte kalır ve tırnak batmasına zemin hazırlar.

Bu tarz durumların oluşmaması için dar ayakkabı kullanımından uzak durmalıyız. Ayaklarımızı ıslak tutmamalıyız. Kalıcı ve geçici ojelerde aşırı uygulamalara gidilmemesi gerekmektedir.

Bu gibi durumlara dikkat etmek tırnaklarınızla barışık daha huzurlu bir hayat geçirmenize vesile olacaktır.

Sağlıklı Günler!

MBS
Bizi Takip Edin