Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Okulların Açılmasıyla İlgili Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama !

Kategori : Sağlık / Eklenme Tarihi : 05-08-2020

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Tatil beldelerinden gelen insanların vaka sayılarını artırması halinde okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir” dedi.

levent-yamanel

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yamanel, tatil beldelerindeki kalabalığın, okulların durumuna nasıl etki yapacağını değerlendirdi. Prof. Dr. Yamanel, sürecin çok dinamik olduğunu belirterek, “Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayılarında artış olması halinde okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Tatil beldelerinden gelen insanların vaka sayılarını artırması halinde yeni kararlar alınabilir” dedi.

‘R DEĞERİ 1’İN ÜZERİNE ÇIKTI’

Prof. Dr. Yamanel, Türkiye’nin R değerine (virüs bulaştırma katsayısı) ilişkin, “Türkiye’nin R değeri 1’in altına inmişti. Son artışlar ile R değeri 1’in üzerine çıktı. ‘R değerinin 1’in üzerine çıkması’ demek virüsün yayılma hızını gösteren bir durum. Şu an da ikinci pik riski söz konusu değil ancak 5-10 günlük periyot çok önemli. Eğer tatil beldelerinden bulaştırma söz konusu olursa o zaman birinci pik’in üzerine ikinci artış da söz konusu olabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Yamanel, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı günlük koronavirüs tablosunda yapılan değişiklikle ilgili, “Bu değişikliğin amacı, bütün dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek o nedenle yapıldı. Ağır hasta, ciddi hasta kategorisi eklendi. Yoğun bakım hastası ve entübe hasta sayıları da bu ciddi hastaların içine koyuldu” dedi.

Türkiye’deki aşı çalışmaları hakkında, “Türkiye’de 2 aşı çalışması çok önemli yol katetti. Çalışmanın fazları devam ediyor. 4-6 ay sonra aşı insanlar üzerinde denenecek duruma gelebilir” diye açıklamalarda bulundu.

‘KORONAVİRÜS GRİP İLE KARIŞACAK’
Prof. Dr. Yamanel, sonbaharda görülen mevsimsel grip ile koronavirüsün karıştırılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Koronavirüs grip benzeri semptomlar sergiliyor. Bu sebepten mevsimsel grip ile karıştırılacak. Bunun karışmaması için mümkün olduğu kadar grip aşısının olunması gerekir. Koronavirüs ile mevsimsel gribi birbirinden çok önemli ayıran şeyler yok. Ama koronavirüsün yaptığı enfeksiyonda özellikle tat ve koku almada bozukluk meydana geliyor. Bu gripte de meydana geliyor ama koronavirüs enfeksiyonlarında daha fazla oluyor. Koronavirüs ciddi enfeksiyon yapabilen ve hızla ilerleyen bir hastalık. Kendilerinde grip benzeri bulgular olan insanların müracaat edip bir hekim tarafından değerlendirilmeleri gerekir.”

MBS
Bizi Takip Edin