Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Kışa Hazırlık için Uçarak Odun Kırmak

Kategori : Yaşam / Eklenme Tarihi : 28-08-2016

Uçarak Odun KırmakTabii günümüzde bu iş kaldı mı diyenlerinizi duyar gibiyim ancak durum her yerde aynı değil… Şehir merkezlerinde genelde doğalgaz‘a geçişler oldu ve bu sektörde iş yapanlarda yeni ekmek kapılarına kavuştular. Gelin görün ki bazı kesimlerde, bizim gibileri de var… Onlar hala kış için odun kırıyor ya da sipariş geçip kapının önüne bir kaç ton odunu indirtiyor. Neden odun örneğinden yola çıktık diye soran olursa Bodrum’da kömür kullanmak yasak bundan dolayı buralarda odun ve türevleri yakılıyor.

Bahçenin arka kısmı uzunca bir süredir berbat halde duruyordu. Bunun nedeni de çıkma kapıların ve parça odunların pervasızca orda burda durmasından kaynaklı idi. Bugün kardeşim ile beraber odunlara giriştik ve ortalığı bir güzel temizledik. Şimdi bahçe daha iç açıcı bir hale kavuştu. Bundan sonraki aşamada ise depoda yapılacak ufak çaplı operasyonlar kaldı. Onları da önümüzdeki haftalara salladık.

Gelelim esas bahsedeceğim konuya… Türk milleti olarak genelimizde bu durum var mı bilmiyorum ancak bazen ben bir işe başlayana kadar çok uzun zaman geçiyor. O işi yapmak bir gün sürecekse mesela, işi düşünmek haftalarca sürüyor. Halbuki işe başlasam çabucak bitecek. Bunları söylerken de aklıma hep Mimar Sinan’ın yaptığı cami içinde oturup nargile fokurdatması geliyor. Mimar Sinan’ı bu halde görenler hemen padişaha ispiyonluyor. Boş beleş oturuyor, hiç bir şey yapmıyor diye… Bunu duyan padişah Mimar Sinan’ı huzuruna çağırıyor durum hakkında bilgi istiyor. Mimar Sinan kendinden emin yaptığı işi bildiği için “Efendim ben caminin akustik düzenini kontrol ediyorum” diyerek durumu izah ediyor.

Odun kırma ve temizlik işi bitince… Hızımı alamayıp dükkanda çer çöp ne varsa temizledim. Bir anlamda spor yapıyorsunuz. Ama ben diyeyim bir siz diyin iki kilo ter çıktı. Güneşin alnı kabağında iş yapınca donunuz bile yaş oluyor. Size bir abi nasihatı olsun, mümkün mertebe bu aylarda güneş tepede iken çalışmayın. İlle de çalışmanız gerekiyorsa kafanıza bir şapka almayı unutmayın.

Vel hasıl temizlik iyidir. İmandan gelir. Temiz olan insan da mekan da hayranlık uyandırır.

Kalın sağlıcakla…

MBS
Bizi Takip Edin