Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

İşte Size Yeni Nesil TV Teknolojisi

Kategori : Teknoloji / Eklenme Tarihi : 04-01-2019

8k-tv-01

Bilindiği üzere her geçen gün yeni nesil teknoloji ürünleri görücüye çıkmakta veya eski teknolojiler yenilenmektedir. Tabi bu durumdan Televizyonlarda nasiplenmektedir.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan CES 2019  öncesi yeni  8K görüntülü teknolojik  TV leri sizler için inceledik.

Daha 4K görmedik Nereden Çıktı bu 8K?

Evet arkadaşlar 8K yeni nesil bir görüntü teknolojisi. Çözünürlük olarak 8192 x4320 piksel boyutlarına denk geliyor. HDTV görüntü kalitesini 4 ile çarptığımız zaman 4K TV elde ediyoruz. Buna mukabil görüntü kalitesi daha keskin ve net oluyor. TV ekranlarının büyümesi ile çözünürlük daha önemli hale geliyor. 19 inç lik bir ekranda HD kalite ile 4K arasında pek fark göremeyebilirsiniz ancak 82 inç ekran ile arasındaki farkı hemen anlayacaksınız.

Eğer TV niz 32 inç ise sıkıntı yok ancak 65 inç ve üstü TV lerde bu teknoloji önemini daha da artıracak. 8K piksel sayısı HDTV lerin 16 katı, 4K TV lerin ise 4 katıdır. Resim boyutu olarak örnek vermek gerekirse 4K TV ler 8 Mega Piksel lik bir görüntü sağlarken, 8K TV ler 33 MP lik bir görsel ile karşımıza çıkmaktadır.

VFR ve HFR Terimleri de Nedir?

Bu iki teknik terimin açılımları VFR (Variable Frame Rate) Değişken Kare Oranı, HFR (High Frame Rate) Yüksek Kare Oranı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak iki işlemde de ekranda saniye başına kaç kare resim gösterildiği ifade edilmektedir.

HFR teknolojisi saniyede 120 kare (120 FPS) hızı desteklemektedir. VFR ise görüntü içeriğine göre kendini otomatik olarak ayarlar. Bu şu demek; Bol aksiyonlu bir dövüş sahnesi izlerken FPS hızınız limitlere dayanırken, Türk filmlerindeki iki sevgilinin kumsaldaki kavuşma sahnesinde ise FPS hızınız düşecektir.

eARC Teknolojisi Nedir?

Bu teknoloji TV üzerinden sesin iletim şeklini değiştirerek bunu destekleyen cihazlara çıkış yapmaktadır. Misal, Dolby Atmos gibi yüksek kaliteli sesler gibi… eARC (Enchanted Audio Return Channel) açılımı bu şekildedir.

HFR-VFR

HDMI 2.1 Nedir?

Mevcut HDMI bağlantı protokolünün daha yeni bir versiyonudur ve daha hızlı veri aktarımı yapmaktadır. 8K gibi yeni nesil bir teknoloji için olmazsa olmazlardandır. Bu teknoloji 48 Gbps’ye kadar veri aktarımına sahiptir ve 8K 60 FPS lik bir görüntüyü izlemek istiyorsanız sizde HDMI 2.1 kullanacaksınız.

MBS
Bizi Takip Edin