Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Her Yıl 5 Milyon İnsan Bu Sebepten Ölüyor!

Kategori : İlginç / Eklenme Tarihi : 18-10-2016

Roma’yı bilirsiniz… İtalya’nın başkenti olan… İşte Roma’da yapılan Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) kongresinde açıklanan araştırmalara istinaden, her yıl dünyada 5 milyon insan hareketsiz yaşadığı için kalp-damar hastalıklarına yakalanarak hayatını yitiriyor.

Hareketsiz Yaşam

Aynı kongrede arz edilen raporda, “Hareketsiz yaşam dünya üzerinde 5 milyon insanın ölümüne, Avrupa’da ise 80 milyar euro gibi ciddi bir sağlık harcamasına sebep oluyor.” deniliyor. Bunun üstesinden gelmenin en cüzi yolunun ise vasati 150 dakika veya azami 75 dakika egzersiz yapmak olduğu açıklandı.

Hareketli yaşamanın ve dahası spor yapmanın kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini % 25 oranında azalttığı açıklanmıştır.

Norveç’te bulunan Trondheim Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nin yaptığı çalışmalar doğrultusunda; yüzme, bisiklet sürme, dans ve yürüyüş gibi spor yapanların kalp-damar hastalıklarından ölme riski kadınlarda % 25, erkeklerde ise % 17 azalmaktadır.

Yaklaşık 40 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kalp-damar hastalıklarının; kişilerin boy, yaş ve cinsiyet gibi parametrelerle yakından ilgisi olduğu ve bu bilgilerin “Kişisel Aktivite Bilgisi (PAI)” adı altında toplandığı ayrıca bu bilgilerin ölüm oranlarını ve risklerini belirlemede etkili olduğu ortaya konmuştur.

Aynı üniversitenin araştırmacı doktorlarından olan Dr Javaid Nauman “Düzenli spor ve egzersiz yapmanın sağlık açısından faydasını zaten biliyoruz fakat bireyler ölümleri ertelemek için ne kadar spor yapmaları gerektiğini bilmiyor. İşte burada PAI (Kişisel Aktivite Bilgisi) seviyesi devreye giriyor ve bu seviyenin 100’ün üzerinde bir sonuç vermesi gerekiyor.” dedi.

Spor Yapmak

Vel hasıl spor ve egzersiz yapmak hayatın her döneminde gereklidir. Buradan da çıkan sonuçlara bakacak olursak atalarımızın dediklerine katılmamak imkansız.

İşleyen Demir Işıldar.

MBS
Bizi Takip Edin