Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Çocuğunuzun Özgüvenini Artırmak için İşte Size 10 Etkili Söz

Kategori : Sağlık / Eklenme Tarihi : 28-08-2017

Anne Babalar, eğer çocuğunuzun kendine inanmasını ve özgüveni yüksek bir birey olmasını istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit…

Bütün çocukların ebeveynleri ile kurduğu iletişim çok önemlidir ve hayatları boyunca akıllarında kalır. Bu yüzden çocukların yetiştirilmesinde ebeveynlerin çok önemli rolleri vardır.

Armut dibine düşer sözünü de atalarımız boşuna etmemişlerdir. Çünkü her çocuk siz anne babaları taklit eder.

Onu kendine güveni olan ve özgür bir birey olarak yetiştirmek için işte yapmanız gerekenler…

Özgüven Gelişimi

1- BU KONU HAKKINDA SENİN DÜŞÜNCEN NEDİR?

Bir konu hakkında çocuğunuuzun da fikrini almak hem ona verdiğiniz değeri gösterir hem de onun olaylara nasıl bakması gerektiğini ve anlık doğru kararlar almasını geliştirir.

2- KIZGINLIĞIM SANA DEĞİL ANCAK DAVRANIŞIN ÇOK KÖTÜ!

Çoğu ebeveyn çocuklarının bazı davranış ve sözlerine kızmaktadır. Bu durum ile karşı karşıya kalan çocukların yorumları ise “Annem ve Babam beni sevmiyor” şeklindedir. Bu durumda çocuğunuzda özgüven sorunu olabilme ihtimali çok yüksektir. Bu durumun önüne geçmek için konuşmanızda fayda var. Ona yaptığı davranışın yanlış olduğunu anlatmalısınız. Aksi taktirde bu durumdan kurtulması çok zor olacaktır.

3- BU SENİN SORUMLULUĞUN

Sorumluluk almanın çocuğun özgüveni ile çok yakından ilişkisi vardır. Zamanı geldiğinde kendi sorumluluklarını alması çocuk için önemlidir. Bu onun kendine olan özgüvenini tazeler ve neler yapabileceğini bilir. Bu sayede hem çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlarsınız hem de onun sorumluluklarını alarak kendinizi daha zor duruma sokmamış olursunuz.

4- ANNEN ve BABAN HER ZAMAN SENİNLE

Çocuğunuz bir sorunla karşılaştığı zaman ebeveynlerinin ona kızacağını ya da üzüleceklerini düşünmemesi gerekir. Bu durumda içine kapanık bir çocuk olabilir. Bu yüzden her zaman yanında olduğunuzu bilmesi gerekir. Sorununu nasıl çözmesi gerektiğini ona anlatmalısınız.

5- AFERİN

0-6 yaş aralığında bulunan çocuklar yaptıkları eylemlerin doğru ya da yanlış olduğunu ebeveynlerinin verdiği tepkilere bakarak anlarlar. Bu yüzden yaptığı hareketi ya da davranışı övmeniz çok önemlidir. Çocuğu övmeniz durumunda başka sonuçlar doğurabilir.

6- SENİ SEVİYORUM

Bütün çocukların ihtiyacı sevildiğini bilmek ve hissetmektir. Bu durum onların fiziksel ve zihinsel açıdan doğru gelişmesine yardımcı olur ve özgüvenleri yüksek olur.

7- İŞLERİM BAZEN YOĞUNLAŞIYOR ANCAK SENİNLE VAKİT GEÇİRMEK İÇİN HEMEN BİTİRMEYE ÇALIŞIYORUM

Çocuklar, ebeveynlerinin kendilerine vakit ayırmasını isterler ancak iş ve şehir yaşantısı çoğu zaman bunu engellemektedir. Bu durumda çocuklar “Annem ve Babam benimle vakit geçirmek istemiyor” düşüncesine kapılabilir. Bu durumu engellemek için bu açıklamayı yapmanız önemlidir.

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

9- SANA GÜVENİYORUM

Özgüven konusunda bu ifade olmazsa olmazlar arasındadır. Doğru zamanda kullanıldığında çocuğunuzun kulağında küpe olarak her zaman kalır ve özgüven patlaması yaşar. Ancak sınav öncesi gibi zamanlarda kullanılırsa olumsuz sonuçlar doğurur. Bu duruma dikkat etmekte fayda var.

10- SENİNLE GURUR DUYUYORUM

Aile ve iş hayatında başarı ve mutluluğu yakalamış insanların anılarında mutlaka ebeveynleri tarafından kullanılmış bu cümleyi duyarsınız. Yerinde ve zamanında kullanılan bu cümle onların özgüven gelişiminde önemli rol oynar.

MBS
Bizi Takip Edin