Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Astım ve Alerji Hastaları! Koronavirüs Önerileri Sizler için

Kategori : Sağlık / Eklenme Tarihi : 17-05-2020

Bir yandan havalar ısınıyor, polen alerjisi kapımızda ve dünyanın kapısından bu ara ayrılmayan koronavirüs tehlikesi… Uzmanlar, astım ve alerji hastalarının bu zaman zarfında daha dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Aksırma, burunda akıntı ve gözlerde kaşıntı daha çok temas nedeniyle risk büyüyor.

Astım Alerji Koronavirus

Soğuk kış günlerinde tüm dünyayı etkisi altına alan ve gündemden bir an olsun düşmeyen koronavirüs, bahar aylarında ise Astım ve Alerji hastalarının geçirdikleri hapşırık nöbetleri ile koronavirüs (Covid-19)’e kapıldıkları izlenimi veriyor.

Uzmanlar özellikle bahar aylarında koronavirüs e karşı neler yapılması gerektiğini açıkladı.

Astım ve Alerji hastası olmak virüsün bulaşması için ekstra bir tehlike yaratmadığını söyleyen uzmanlar, orta ve ağır derecede bulunan hastaların “Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi” tarafından risk grubuna alındığını bildirdi. Koronavirüs ateş, öksürük, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkarken, alerjik nezle gözlerde sulanma, burun akıntısı ve hapşırık ile kendini belli eder ve bu gibi durumlarda ateş olmaz.

astim-alerji-koronavirus-4

Temas Etmekten Kaçının!

Uzmanlar özellikle bahar aylarında polenlerden etkilenen alerjik kişinin hapşırık, burun akıntısı ve gözlerdeki sulanma ile sık sık elini yüzüne, gözüne götürmesi ile virüs kapma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti. Bu gibi durumlardan kesinlikle kaçınılması gerekir.

Astım ve Alerji Hastaları için Önerilerimiz

  • Polenlerin yoğun görüldüğü sabah ve akşam saatlerinde evde kalın.
  • Hapşırık esnasında tek kullanımlık mendil tercih edin. Yoksa kolunuzun iç kısmına hapşırın.
  • Sosyal mesafe ve hijyene özen gösterin.
  • Dışarıda mutlaka maske kullanın. (Bana Bir şey olmaz demeyin)
  • Koruyucu gözlük, pantolon ve uzun kollu giysileri tercih edin.
  • Eve geldiğinizde üstünüzdekileri değiştirin ve duş alın.
  • Yoğun polen zamanlarında kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun.

astim-alerji-koronavirus-3

İlaç Kullanımına Devam Edin

Uzmanlar astım hastalarının bu dönemde de ilaçlarını kullanmaya devam etmelerini önermektedir. İlaçları bırakmak, hastalıklarını olumsuz etkileyebileceği için farklı sonuçlar doğurabilir.

MBS
Bizi Takip Edin