Bak Burda Ne Var

Asgari Ücret en az 3 Bin 200 TL olmalı!

Kategori : Yaşam / Eklenme Tarihi : 04-12-2019

Milli gelir ve geçim ücreti artışları göz önüne alındığında 2020 yılının asgari ücretinin minimum 3 bin 200 TL olmasını söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Asgari ücretin, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak hesaplanmalı” açıklamasında bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde asgari ücret ile ilgili basın toplantısı düzenleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı açıklamalarda bulundu.

arzu-cerkezoglu-disk

“KİMSE İŞÇİLERE FEDAKARLIK TAVSİYESİNDE BULUNMASIN”

Çerkezoğlu; Asgari ücretin Türkiye’de vasat ücrete dönüştüğünü açıkladı ve “2020 yılı asgari ücret pazarlığının zorlu geçeceği kimse için sır değildir. Şirket kurmalarına, işveren teşviklerine devasa kaynakların ayrıldığı bir ortamda kimse işçilere fedakarlık tavsiyesinde bulunmasın. Ülkemizde asgari ücret tespit süreci ekonomik değildir. Asgari ücret, hükümetin ve işverenlerin çoğunlukta olduğu Asgari ücret tespit komisyonu tarafından saptanıyor, karar oy çokluğu ile alınıyor. DİSK, asgari ücret pazarlığını bütün işçi konfederasyonları tarafından yürütülmesi gereken bir mücadele olarak görmekte.” dedi.

“TALEP ETTİĞİMİZ EN AZ 3 BİN 200 TL’dir”

Hesapları inceledik. Bir ailede 2 kişinin çalıştığını ele alırsak agari ücret yoksulluk sınırının yarısından az olmamalıdır. TÜRK-İŞ ve DİSK’in yoksulluk sınırı verilerinin ortalamasının yarısı baz alındığında 3 bin 485 TL aşağısı asgari ücret yoksulluk sınırının altında kalmak demektir.

Kişi başına milli gelir artışı da asgari ücret talebinde dikkate alınacak hususlar arasındadır. 2020 Cumhurbaşkanlığı yıllık programında kişi başına milli gelir hesabı baz alındığında asgari ücretin 2020’de minimum 2 bin 600 TL saptanması gerekir. Her iki yöntemde de ortalama ile milii gelir artışını ve geçim ücreti artışını baz aldığımızda asgari ücret talebimiz 3 bin 200 TL’dir.

Açıkladıkları rakamın diğer konfederasyonlar tarafından farklı olabileceğini dile getiren Çerkezoğlu, son fiyatın masada belli olacağını söyledi.

MBS
Bizi Takip Edin