Bak Burda Ne Var

[Sosyal Paylaşım Sitesi | Bak Burda Ne Var]

Akıllı Telefonunuz ile Süper Fotoğraf Çekmenin Yolları

Kategori : Teknoloji / Eklenme Tarihi : 19-10-2016

Akıllı telefonları kullanmaya başladığımızdan bu yana artık herkes fotoğrafçı oldu. Peki bu kadar akıllı telefonlar ile profesyonel fotoğrafçılara yakın kareler çekmek nasıl mümkün olur. Bunu öğrenmek için yazının devamını okuyun.

 

1. Öncelikli olarak telefonunuzun flaşını kapatın. Bu şekilde çektiğiniz fotoğraf karesinin renklerinde patlama olma olasılığını ortadan kaldıracaksınız.

akilli-telefonunuz-ile-super-fotograf-cekmenin-yollari_1

2. Manzara fotoğrafı çekmek isterseniz yatay, portre fotoğrafı çekeceğiniz zaman ise dikey olarak çekim yapmaya dikkat edin.

akilli-telefonunuz-ile-super-fotograf-cekmenin-yollari_2

3. Fotoğraf çekimi yaptığınız sırada ekranınızda yatay ve dikey çizgiler olmasına dikkat edin. Bu şekilde fotoğrafın orantısını ayarlayabilmeniz daha kolay olacaktır.

akilli-telefonunuz-ile-super-fotograf-cekmenin-yollari_3

4. Bakış açınızı değiştirin. Her seferinde aynı bakış açısından çekim yapmak yerine deneme yanılma ile farklı açılardan çekim yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Bu sayede en güzel karelerin hangi açılardan çıktığını kendi kendinize bulmuş olacaksınız.

akilli-telefonunuz-ile-super-fotograf-cekmenin-yollari_4

5. Fotoğraflarınızda önüne bir türlü geçemediğiniz parazitlenme (noise) varsa ISO seviyesini düşük olarak ayarlayın.

akilli-telefonunuz-ile-super-fotograf-cekmenin-yollari_5

6. Işık gölgeyi iyi hesaplayın. Bazı fotoğraflar bildiğiniz gibi kareden dışarı çıkacak gibi durur. Bu kaliteyi elde etmek için yukarıda saydıklarımızın dışında geriye ışığın geliş yönünü ayarlamak kalıyor. Silüet tarzı fotoğraflar için ışığı karşınıza alarak çekim yapın. Daha net görüntüler için ise sağ üst ya da sol üst arkadan ışık gelecek şekilde ayarlayın. Bunu da deneme yanılma yoluyla daha iyi anlayacaksınız.

MBS
Bizi Takip Edin